MILWAUKEE M18FIWF12-0 M18 FUEL™ 1/2" Impact Wrench With Friction Ring
Powered by M18 FUEL technology, the M18FIWF12-0 delivers 300Nm of torque in a compact design. The MILWAUKEE POWERSTATE Brushless Motor provides increased efficiency, lasts longer and delivers maximum power. REDLINK PLUS Electronic Intelligence allows the operator to choose between 4 fastening modes with MILWAUKEE’s proprietary DRIVE CONTROL feature. This M18 FUEL 1/2” Compact Impact Wrench utilises a friction ring design for maximum socket retention.
1. MILWAUKEE® POWERSTATE™ Brushless Motor provides more power, more run-time, and longer life.
4. Mode 1 for precision work
5. Mode 2 helps prevent damage to the fasteners and the material
6. Mode 3 delivers maximum performance for the toughest applications
Name
Brand
Condition
New
Platformm 18 FUEL™
Voltage 18V
Type Cordless
Anvil Type Friction Ring
Anvil Size 1/2"
Torque 40 / 120 / 300 / 120Nm
IPM 2400 / 2600 / 3200 / 2600
No Load RPM 1700 / 2000 / 2500 / 2000
Battery M18™ REDLITHIUM™-ION
LED Light Yes
Length 155mm