MILWAUKEE M12FHIR38LR-0 M12 FUEL Extended Reach High Speed Ratchet 3/8"
The 3/8" Ratchet provides performance of up to 47.5 Nm max torque, the same torque output as the M12 FUEL™ High Speed Ratchets. The High-Speed Extended Reach Ratchets feature an Investment Cast Steel Yoke housing and a POWERSTATE™ Brushless Motor that delivers great durability. The cordless ratchet features built-in REDLIINK™ tool technology to help users reduce fatigue and increase productivity.
  • Delivers 450 RPM under load.
  • Up to 47.5 Nm of maximum torque output.
Name
Brand
Condition
New
Platform M12 FUEL™
Voltage 12V
Peak Torque 47.5Nm
RPM 0 - 450
Chuck Type 3/8"
Length 363mm
Weight 0.91kg
Warranty 5 Year
Head Width 32.8 x 29.5mm