AEG Cordless Impact Driver (BSS12CLI)
The AEG 12V compact impact driver can deliver up to 115Nm of torque, giving you great power and performance. At just 163mm in length, this compact tool lets you work effectively in tight spaces, and the in-tool battery fuel gauge keeps you across your battery charge levels so you don’t get caught out.
  • Ultra compact design - only 163mm long, so you can work in small areas
  • 115Nm max torque output
  • Industrial metal gearbox and gears for great tool lifespan
  • 1/4" Hex bit reception for quick release
  • In-tool battery fuel gauge to monitor charge
  • Built-in tri-beam LED light for better visibility in low-light conditions
  • Ergonomic grip for user comfort
  • Metal belt hook
Name
Brand
Condition
New
Voltage 12 V
No-load speed 0-2000 rpm
Torque 115 Nm